Ankara Boşanma Tazminat Avukatı

Ankara Boşanmada tazminat hakkı 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu tarafından taraflara tanınmış haklardan birisidir. Söz konusu kanun boşanma sonrası tazminat talep edilebilmesi için belirli şartların yerine getirilmiş olmasını talep eder. Buna göre boşanmada tazminat talep edecek olan kişilerin kanunun öngördüğü şartları yerine getirmeleri gerekir. Boşanmada tazminat için maddi tazminat talebinde bulunacak olan kişiler, boşanmadan dolayı maddi kayba uğrayacak ve boşanmayı getiren olaylar üzerinde eşinden daha az kusura sahip olacaklardır ki tazminat talepleri karşılanabilsin. Aynı şekilde boşanmada manevi tazminat talebinde bulunacak kişilerin de eşinden boşanmada tazminat alabilmeleri ancak kişilik haklarının boşanmayı getiren olaylar sebebiyle saldırıya uğramış olması gerekir.
Ankara Boşanmada Maddi Tazminat
Boşanma davası açıp evliliğini yasal olarak sonlandırmak isteyen kişilerin bu süreçte Maddi tazminat talebinde bulunma hakları vardır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu boşanmada maddi tazminat talebinde bulunacak olan bireylerin boşanmayı getiren olaylarda karşı taraftan daha az kusura sahip olmaları şartını aramaktadır. Boşanmalarda maddi tazminat talebinde bulunacak olan kişiler açısından evliliğin sona ermesinin kendisinde maddi bir zarara neden olması ve bu maddi zararın giderilmesi istenebilmektedir.
Evlilik ile birlikte mesleğini bırakan, evlilik içerisinde ev işleri ile ilgilenen bu nedenle maddi anlamda bir tasarruf yapma imkanı bulunmayan bireyler, boşanmada maddi tazminat talebinde bulunabilmektedirler. Boşanma ile birlikte yukarıda saydığımız durumlardan ötürü maddi bir kayıp yaşayan kişiler açılan boşanmada maddi tazminat talep edebilmektedirler.
Maddi tazminat taleplerinde hakimler karşı tarafın ödeme gücünü göz önünde bulundurarak karar verirler. Ödeme gücünü aşan bir tutar, boşanmada maddi tazminat talep edilmesi durumunda bu talep gerçekleşmeyecektir. Bunun yerine boşanmada maddi tazminat ile ilgili karar verirken hakimler, tazminat ödemekle yükümlü tuttuğu kişinin ödeyebileceği kadar tazminata hükmeder.
Diğer yandan boşanmada maddi tazminat talep edecek kişiler açısından istenilen tutar üzerinde bir tazminat alınamamaktadır. Hakimler karşı tarafında ödeme gücü ve maddi zararın tespiti ile birlikte tazminata hükmederken bireyin talep ettiği tazminat miktarı üzerinde bir tazminat vermemektedir. Örneğin boşanma davasında maddi tazminat talep eden kişinin tazminat talebinin 300.000 TL olduğunu varsayarsak hakim 350.000 TL tazminata hükmetmez.
Boşanmada maddi tazminat talep edecek kişilerin talep edeceği tazminat miktarını doğru belirlemesi ve yaşadığı zararı ispat etmesi gerekir. Bu noktada bireylerin hukuki desteğe ihtiyaçları vardır. Yaşanılan zarara ilişkin doğru bir tespit yapılabilmesi ancak uzman bir avukat tutulması ile mümkün olacaktır. Aksi halde bireylerin hak kaybı ile karşılaşmaları olasılığı oldukça fazladır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir